Opinii

Av. Dan Frâncu: „România are gradul cel mai mare de instabilitate ministerială, din U.E.”

Dă mai departe...

„România are gradul cel mai mare de instabilitate ministerială,din U.E. urmată de Polonia și Italia” a scris pe rețeaua de socializare avocatul tecucean Dan Frâncu.

Avocatul a făcut și o trecere în revistă a guvernelor și miniștrilor din 1990 până în prezent.


„România a schimbat din 1990 până în prezent peste 150 de miniștri. În cele 7 guverne am avut 18 prim-miniștri titulari și 6 prim-miniștri interimari.
În cei 27 ani, la guvernare a fost stînga 15 ani și dreapta 12 ani.

  • Guvernarea FSN – decembrie 1989 – noiembrie 1992 a avut ca prim-ministri pe P. Roman și T.Stolojan;
  • Guvernarea PDSR 1992 -1996 a avut ca prim-miniștru numai pe N. Văcăroiu;
  • Guvernarea CDR 1996-2000 a avut ca prim ministri: C. Ciorbea , V. Lupu și M. Isărescu și interimari pe G. Dejeu și Al Atanasiu.
  • Guvernarea PSD 2000 – 2004 a avut ca prim ministru pe A. Năstase;
  • Guvernarea PNL 2004 – 2008 a avut ca prim ministru pe C.P. Tăriceanu:
  • Guvernarea 2008 – 2012 a avut ca prim miniștri: E. Boc , M.R. Ungureanu și interimar C. Predoiu;
  • Guvernarea USL (PSD +PNL) a avut ca prim – ministru pe V.Ponta.
  • Guvernarea PSD 2015 – 2016 a avut ca prim ministru pe V. Ponta și interimari G. Oprea și S. Cîmpeanu.
  • Guvernul tehnocrat 2015 – 2017 a avut ca prim minstru pe D. Cioloș;
  • Guvernarea PSD actuală a avut ca prim – ministri pe S. Grindeanu, M. Tudose și urmează V. Dăncilă”.


„Am ajuns la concluzia că degeaba susținem un partid de stînga sau de dreapta, pentru că toate sunt la fel” a concluzionat Dan Frâncu.

13 Comentarii

13 Comentarii

  1. Continuare fireasca (2)...

    18 ianuarie 2018 at 7:16

    Daca ne-ar fi spus domnul avocat si de pe urma carei guvernari -de dreapta sau de stanga- a avut cele mai banoase contracte cu statul s-ar fi facut lumina si mai mare.Nu,domnule avocat?

  2. Continuarea continuarii

    17 ianuarie 2018 at 13:17

    Asa e, din cauza copacilor, puțini mai văd pădurea! Suntem dispusi sa urmarim, patimas, ce se intampla undeva, la cca 300 Km de Tecuci, si sa ignoram ce se intampla in urbea noastra. Parlamentarii, de la Manole (PNT-ist) si pana la Butunoi (PSD-ist), si-au urmarit, cu acelasi obstinatie, realizarea propriile interese, iar Primarii, atat cei care au candidat, cat si cei care au fost alesi, au avut (si au), aceleasi obiective. Fara a minimaliza tarele de caracter ale acestora, trebuie sa recunoastem insa ca cei care i-au pus in fruntea bucatelor, si le-au permis sa faca ceea ce fac, sunt cei care i-au ales.

    Continuare fireasca a „continuarii” ar fi sa ne intrebam ce au facut tecucenii de rand, alegatorii, pentru alegerea unor persoane capabile si oneste, care sa-i reprezinte in Parlament si in Administratia locala…

    • oetre

      17 ianuarie 2018 at 14:02

      Mai întâi, să ne răspundem dacă alegătorii tecuceni au dobândit o conștiinţă de grup.

    • Toti Doamne

      19 ianuarie 2018 at 9:44

      Manole ala si-a bagat nevasta la Serviciul Social ,si-a tras casa in centrul orasului si are in spate multe nenorociri facute pe la Munteni cand era pe la Perceptie -stie Tuchel cateva,serele Munteni…- impreuna cu sclavul din dotare Poenaru (asta,ultimul,mare economist acum pe la Galati cu facultatea facuta “pe repede inainte” pe la 50 de ani).
      Oameni de nimic…aia de la Serviciul Social parca mananca cactusi asa vorbeste

  3. Continuare fireasca...

    17 ianuarie 2018 at 11:22

    …si toti nu au urmarit decat bunastarea personala,apoi,daca a mai ramas ceva praf pe la fundul sacului l-au aruncat in ochii romanilor cu declaratii sforaitoare de tipul “interesul national” sau alte bla-bla-uri ieftine…hai sa vedem mai aproape de noi :ce parlamentar tecucean a lasat ceva in urma acestor ani?Ba,mai rau,decat atat,ne-au adus pe cap toate musamalele astea de primari si ne-au lasat sa ne spalam pe cap cu ei.In timp ce ei…

    • oetre

      17 ianuarie 2018 at 13:13

      Mai bine încercați o delicatesă:

      Reţeta politică românească: Tocană politică cu ciolan.

      Ingrediente:
      Un popor mare, necopt, fără miez;
      Mult ciolan;
      Două – trei partide mari și câteva mai mici de diverse culori;
      O blondă de Roșiori;
      Un vârf de dragnă;
      O legătură mare de servicii secrete cu urechi fine;
      O curte constituţională moale şi bine frăgezită;
      Câteva cozi de procurori;
      Două – trei sindicate stafidite.

      Condimente:
      Apă de ploaie;
      Praf în ochi;
      Gargară măcinată;
      Zeamă de baliverne;
      Tupeu vărsat;
      Democraţie de rahat.

      Mod de preparare:
      Se taie poporul în două părţi, una bună şi una rea.

      Apoi fiecare bucată se taie în două, una bună, una rea, şi tot aşa, până se formează bucăţele mici ce pot fi mâncate dintr-o înghiţitură.

      Se separă apoi bugetarii de nebugetari, medicii de pacienţi, profesorii de studenţi, copii de părinţi, graşii de slabi, şi se lasă la decantat până se ridică la suprafaţă uscăturile. Acestea se culeg cu atenţie şi se pun deoparte într-un recipient călduţ.

      Din restul se taie 25%, se scoate vlaga şi se pune la foc mic, cu zeamă de baliverne şi cu praf în ochi, să nu se prindă. Se acoperă cu un capac mare ca să nu rasufle şi, din când în când, se stinge cu puţină apă de ploaie.

      Separat, se ia un partid roșu şi se întoarce de pe stânga pe dreapta. Apoi, se împănează pe toate părţile cu bucăţele tăiate din celelalte partide.

      Se presară deasupra uscături, iar peste se pune vârful de dragnă și blondă de Roșiori cu ciolanul în gură, și se lasă la dospit.

      Celelalte partide se toacă mărunt împreună cu sindicatele și se învelesc cu servicii secrete.

      Apoi, se freacă bine cu cozile de procurori, se trag în ţeapă şi se păstrează la răcoare.

      Din când în când, se gustă şi se reevaluează.

      Se aşează partidele într-un parlament din teflon cu mânere.

      Cel roșu se pune cu grijă în mijloc.

      Pe lângă el se mai presară ceva partide mici şi bine frăgezite.

      Restul de partide se presară după gust.

      Se dă totul prin curtea constituţională şi se înveleşte cu gargară măcinată.

      Se aşează totul peste poporul deja bine dinstuit şi se dă la copt.

      Din când în când se strânge caimacul de deasupra, cu care se unge bine blonda şi uscăturile de deasupra, iar peste restul se toarnă zeama de baliverne cu tupeul vărsat.

      Se serveşte rece, pe stomacul gol, în piaţă.

      În caz de probleme digestive, sunaţi la 112. La 911 nu vă răspunde.

  4. Alcibiade

    16 ianuarie 2018 at 20:41

    ”Guvernarea CDR 1996-2000 a avut ca prim ministri: C. Ciorbea , V. Lupu și M. Isărescu și interimari pe G. Dejeu și Al Atanasiu.”
    Minunată lecţie de istorie. Şi noi, care credeam că prim-miniştrii CDR-işti au fost V. Ciorbea, Radu Vasile şi Isărescu… Omu’ cât trăieşte învaţă.

    • ziarulzona.ro

      16 ianuarie 2018 at 21:02

      Și drobul era de sare?? Partea cea mai importantă din acest material pe care nu ați sesizat-o este: „Am ajuns la concluzia că degeaba susținem un partid de stînga sau de dreapta, pentru că toate sunt la fel” (Dan Frâncu). Dar din cauza copacilor puțini mai văd pădurea!

      • Alcibiade

        17 ianuarie 2018 at 0:50

        Aha. Aia era partea cea mai importantă. Am înţeles. Profund şi original, chestia cu toate partidele sunt la fel. N-am auzit şablonul ăsta decât de fro dooj de milioane de ori până acum.

        • oetre

          17 ianuarie 2018 at 12:22

          Alcibiade, la ”restaurantul politicii”, comandă o friptură de broască ţestoasă.
          După o lungă aşteptare, bucătarul vine, dezamăgit, cu broasca ţestoasă, şi îşi prezintă regretele că nu poate onora comanda, deoarece nu poate tăia capul broaştei, retrasă în carapace.

          ALCIBIADE: Băgaţi-i degetul în fund !

          Zis şi făcut: bucătarul introduce degetul în fundul ţestoasei, broasca scoate capul, iar bucătarul îl taie.

          BUCĂTARUL (admirativ): Dar de unde ştiţi dvs. chestia asta, domnule ÎNȚELEPT ?

          ALCIBIADE: (cu satisfacţie): Aşa îmi fac eu în fiecare dimineaţă nod la cravată !

    • oetre

      17 ianuarie 2018 at 13:48

      Nu prea știi să utilizezi computerul:

      Ai rămas în urmă rău,
      Dar cum ești fiu de dac,
      Te voi scoate eu din hău,
      Dăruindu-ți un abac !

      Consultă, rogu-te-aș, Lista prim-miniștrilor României pe:

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_prim-mini%C8%99trilor_Rom%C3%A2niei

      • Alcibiade

        17 ianuarie 2018 at 16:34

        Dragul meu oetre, dacă ai fi avut curiozitatea să accesezi tu însuţi link-ul recomandat, ai fi observat că eu am dreptate. Niciun ”V.Lupu” n-a fost prim-ministru pe vremea CDR. A fost, în schimb, Radu Vasile. Astfel, mă întreb ce rost are trimiterea ta. Ce sens au aşa-zisele tale ironii, lipsite de umor, incoerente şi bâlbâite? Eşti sadic sau ce? Aia, ce ai mâzgâlit tu acolo, se vrea epigramă? Şchioapă, fără ritm, fără haz, scremută şi penibilă? Până şi madam Gologan ar reuşi ceva mai bun.
        Oetre, când te mai chinuie talentul , lasă-mi un cont bancar, să-ţi dau de-un rachiu. Sau de medicamente.
        Cât despre domnul avocat, îl apreciez. Şi tocmai de asta m-a dezamăgit postarea respectivă, mai mult prin banalitatea ei, decât pentru o greşeală neînsemnată. S-auzim de bine.

        • oetre

          17 ianuarie 2018 at 18:33

          Mea culpa, don Alcibiade.
          Am înțeles problema stringentă: ” Cine a tăiat coada … lui Alcibiade ? ”

          Când educabilul ți-o da,
          Cu sete-un ”pumn în gură”,
          Tu să-i explici, cu glas duios,
          Că-i rea apucătură.

          N-ai voie să-i vorbești răstit,
          Necum să-i ”tragi o palmă”,
          Ai dreptul să-i zâmbești, smerit,
          Cu fața cât mai calmă !

          Cu banii promiși ştii tu ce-o să faci,
          sunt bani pentru colivă şi colaci
          şi, s-ar putea, din ei să-ţi mai rămâie
          şi pentru două boabe de tămâie.

          ”Dar cum ești un fiu de dac”, presupun că știi cum că:
          dacă simţi că soarta îţi pregăteşte un şut în dos, nu te întoarce.
          Lovitura va fi mai dureroasă…