Administrație

Strada Libertății din mun. Tecuci va fi reabilitată

Dă mai departe...

Consilierii locali ai Tecuciului au votat pentru reabilitarea străzii Libertății, arteră care face legătura între străzile Nicorești și Gheorghe Petrașcu. În prezent strada prezintă o suprafață asfaltică degradată, cu crăpături și fisuri, cu trotuare deteriorate. Reabilitarea străzii are ca obiect principal îmbunătățirea infrastructurii de transport local.

Valoarea totală a investiției pentru reabilitarea străzii a fost calculată la suma de 1.044.000 lei din care:

  • cheltuieli pentru proiectare și asistență tehnică – 76.900 lei
  • sistem rutier stradă (lungime stradă reabilitată 304 m, suprafață totală carosabilă 2935 mp) – 527.000 lei
  • amenajare parcări  și alveole (pe o lungime de  358 mp) – 19.500 lei
  • amplasare borduri și amenajare trotuare (lungime 770 metri) – 248.000 lei
  • lucrări de ridicare la cotă a capacelor de canalizare (45  capace canalizare, 20 capace gaz metan, 4 hidranți, 10 guri de scurgere ) – 92.000 lei
  • semnalizare rutieră (realizare marcaje rutiere și achiziționare/amplasare indicatoare rutiere) – 23.000 lei
  • organizare șantier – 15.500 lei
  • alte cheltuieli (taxe ISC, casa constructorilor, etc) – 42.100 lei

Durata estimată pentru realizarea lucrărilor de reabilitare a străzii  este de 3 luni de la începerea lucrărilor.

 

 

9 Comentarii

9 Comentarii

  1. Barladeanu Costica

    9 februarie 2018 at 18:48

    Eu cred că în primul rând trebuia reabilitat bulevardul.

  2. oetre

    8 februarie 2018 at 19:40

    Va mai fi o stradă asfaltată,
    Și se va drege și trotuarul:
    Într-o nouă vilă, etajată,
    Îmi va fi vecin, (cine ?)… primarul !

    • Sorina T.

      9 februarie 2018 at 12:31

      Daca tot avem la Tecuci un primar cu coeficient de inteligenta discret de ce nu am avea si un poet care sa-i semene?Bai baiatule ne-ai innebunit pe toate site-urile cu prostiile debitate chipurile in versuri…n-ai bai nici o treaba cu poezia si te chinui degeaba.Site-urile acestea sunt facute pentru ca din comentarii sa aflam CE NU NI SE SPUNE nu sa comentezi tu in prostiile alea de le spui versuri.Ia o pauza si o sa vezi ca iti revii.Sau i-ati pastilele la timp macar.

      • oetre

        10 februarie 2018 at 2:26

        @Sorina T.
        Coeficientul este o mărime, de obicei fără dimensiuni, care caracterizează o anumită proprietate din tehnică, din economie, din fiziologie, din psihologie, etc.

        Oricare ar fi denumirea: constantă, indice, indicator, raport (ca mărime relativă), coeficient, exprimarea acestora se face printr-o valoare numerică (număr întreg sau fracționar), deci un NUMĂR. Conceptul de număr permite să se socotească lucruri sau ființe, să se clasifice obiecte, să se măsoare cantități. Așadar, este o noțiune legată, ab initio, de matematică și fizică.

        Coef. de inteligență = IQ-ul , este rezultatul unui test psihometric, de obicei, evaluat în cadrul unui set mai cuprinzător al unui EXAMEN (!) psihologic. Se exprimă printr-un NUMĂR.

        UN NUMĂR ÎNTOTDEAUNA ESTE DISCRET (cu sinonimele discontinuu, cuantificat, adică este lipsit de continuitate).

        Prin urmare, IQ–ul primarului este absolut normal să fie discret. Și este absolut normal ca IQ–ul meu să fie discret. Asta nu înseamnă că este mare (ridicat) sau mic (scăzut). Nu crezi ?

        Mulți psihologi consideră inteligența ca un set de aptitudini independente, exprimate inegal în fiecare individ. Dincolo de evaluările psihometrice tradiționale IQ ar fi un indicator corect doar pentru performanța intelectuală cerută într-un context școlar.

        Viața nu este rezumată la școală (!!), neprețuito. Învață să citești printre rânduri !

        Ai consemnat vreo noutate ?
        Eu cred că da: reprezinți categoria ignoranților care doresc să fie în centrul atenției sau să apere niște interese de grup restrâns (de multe ori delictual), eventual procedând ”comme la poule sur le tas”. De aceea, cuget că:

        Dacă pe-un deştept ești supărat,
        Îl cerţi un pic şi ai scăpat.
        Dar duci o luptă fără rost
        Cu omul care este prost.

        À très bientôt, chérie !

        P.S.
        1. À propos, dacă îmi achiți taxa de schimbare de sex la primărie, zău că fac operație !
        Ca să pot spune cu o concupiscenţă atroce:

        Cum mă trece cald şi frig
        Când mă ţii de bumburig.
        Tu dă-ncoace mascarara
        Să mi-o joace bumbarara.

        2. Mi se pare normal să scrii: ”Site-urile acestea sunt făcute pentru ca din comentarii să aflăm CE NU NI SE SPUNE…” pentru că nu știi că:

        înțeleptul nu spune ce știe, iar prostul nu știe ce spune.

        Care ştie nu spune, care spune nu ştie, care spune şi ştie nu-l bagă nimeni în seamă.

        • Sorina T.

          11 februarie 2018 at 16:55

          Furi curent de-ti falfaie becurile toate prin casa.Noi doar ti-as spus ca nu ai treaba cu poezia si tu te-ai incins la cap.Discretule,ia o pauza mai lunga se mai racesc bujiile.

          • oetre

            13 februarie 2018 at 21:05

            @Sorina T.
            Mintea ta e luminată
            Ca un bec fluorescent:
            Nu se-aprinde dintr-o dată,
            Dar se stinge la moment!

            sau

            Poate ai bec tip Edison,
            Unul prea vechi şi afumat.
            Gândesc trist cu-al meu neuron:
            “Zadarnic te-am iluminat !”

        • Trista Tzara

          13 februarie 2018 at 13:57

          Au lasat aia poarta deschisa la Socola la sectia “Poeti” si a scapat P(o)etre asta.Inainte scapase unu’ de strigau copiii prin Parcul 9 luni ca “Primarul nebunu’ trage cu tunu’…dupa ciori” iar dupa el unul care credea ca face Spital la Tecuci ba in nebunia lui chiar il inaugura in 2018!Odata cu centura Tecuciului.

          • oetre

            13 februarie 2018 at 20:52

            @Trista Tzara
            Da, recunosc, nu mă încred în blândețea lupului, în dragostea odraslei, în jurămintele târfei și în promisiunile politicianiste. Dacă asta înseamnă să fii nebun…

            Permite-mi un banc:
            O ziaristă vrând să scrie un reportaj de la spitalul de nebuni, primește explicații de la doctor:

            – Periodic, le dăm nebunilor câte un test. Care reuşeşte să îl treacă, îi dăm drumul.
            De exemplu, acum am umplut o cadă cu apă.
            Lângă cadă avem o linguriţă, un pahar şi o găleată şi le cerem nebunilor să golească apa din cadă.

            Ziarista:
            – Foarte simplu, orice om sănătos ar folosi găleata !

            Doctorul ripostează:
            – Greşit, un om normal ar trage dopul de la cadă. Ce pat preferaţi, jos sau sus ?

            În încheiere ar mai fi ceva de spus.
            Ascultă-mă să-ţi zic: e rău a fi supus
            La oricare tiran; dar slugă la măgar
            E mai umilitor, şi încă mai amar.

    • Zoty

      11 februarie 2018 at 22:22

      Gresit! Ai vecin pe cumnatul Primarului

Spune părerea ta!

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

În Sus