Cultură

VIDEO. Cenaclul literar „Calistrat Hogaș” a fost exclus din Planul cultural al Casei de Cultură

Dă mai departe...

Afirmațiile au fost făcute de președintele Cenaclului, poetul Dan Vîță, în cadrul întâlnirii scriitorilor tecuceni din data de 6 martie 2018.

Dan Vîță a spus că s-a lovit de refuzul  directoarei instituției, Lucica Gologan, atunci când a propus trecerea în Planul cultural 2018 a activităților Cenaclului literar „Calistrat Hogaș”.

Prezentă la ședință, alături de alți 24 de cenacliști, poeta Carmen Huzum a dorit să cunoască detalii despre modul în care activitățile cenaclului au fost eliminate din Planul cultural și a dorit să știe de ce totuși directoarea se folosește de activitățile cenaclului pentru a-și crește punctajul la evaluarea anuală. „Bănuiesc că acest proiect  (n.r. Plan cultural) se face pe un an de zile. În acest Plan cultural pe anul în curs, este prevăzută și activitatea cenaclului?” a întrebat poeta.

Răspunsul  l-a oferit poetul Dan Vîță: „Nu! Casa de Cultură are un manager, pus în baza unui concurs de proiecte de management…  și-atât. Mi s-a refuzat  sub orice formă să ajung cu proiecte, cu referate cu propuneri de activități.”

Carmen Huzum: „Dar la raportul de activitate  (al managerului) apar și activiățile Cenaclului?”

Colegii din cenaclu au confirmat că „Da!”

Carmen Huzum și-a arătat supărarea pe faptul că managerul instituției deși nu susține activitatea cenaclului, își trece în raportul de activitate acțiunile derulate de Cenaclu, fără să aibă vreun aport sau vreun merit.  Poeta a mai spus că Lucica Gologan a jignit membrii prezenți la ședința festivă, prin faptul că a plecat spunând „Plec eu, pentru că nu vreau eu să stau. Nu vreau eu să stau” (Lucica Gologan)

Poetul Adrian Racaru a oferit o explicație ușor ironică: „Probabil că s-a simțit jenată pentru că a spus că aici ne adunăm să mâncăm și să bem”. Din spusele unor membri din cenaclu, în una din zilele în care scriitorii deplângeau moartea poetului Dionisie Duma, directoarea Lucica Gologan ar fi făcut aceste afirmații la adresa cenacliștilor.

Membrii s-au arătat dispuși să pună mână de la mână câte 50 de lei sau oricât va fi nevoie  pentru a salva  Cenaclul  literar „Calistrat Hogaș” și pentru a sprijini astfel viitoarele activități literare.

Vom reveni și cu alte detalii din cadrul ședinței.

 

9 Comentarii

9 Comentarii

  1. Barladeanu Costica

    28 martie 2018 at 21:06

    Până la urmă, comisia Consiliului Local Tecuci, care a analizat activitatea managerului Casei de cultură pe anul trecut, a considerat că d-na Lucia Gologan nu merită să mai rămână la conducerea acestei instituții. Să vedem ce decizie va lua primarul.

    • Daniel

      28 martie 2018 at 21:14

      Poate ca intre timp si-a dat si domnul primar seama ca este timpul sa indrepte o eroare umana in ceea ce priveste Institutia Casei de Cultura. Poate ca intre timp a auzit vocea scriitorilor si a oamenilor de cultura tecuceni dar si a profesorilor, elevilor, parintilor si in final a tecucenilor care au blamat personajul sinistru pus intr-o functie sub o palarie prea mare si nemeritata (nemeritata din punct de vedere moral în primul rand, iar in al doilea rand nu are nici o inclinatie cu viata culturala). Ii doresc primarului intelepciune, luciditate si spor in toate.

  2. Observator

    13 martie 2018 at 15:33

    Cu tot respectul, Cenaclului literar „Calistrat Hogaș” , nu este Cenaclul Flacara, iar d-nul Dan Vîță nu este Adrian Paunescu, de care auzisera, pe vremuri, pana si copiii de la Gradinite. Pentru a intelege conflictul si impasul in care s-a ajuns, cred ca ar trebui prezentat Cenaclul C.H. tecucenilor, ca sa aflam cu totii din cine este compus, ce activitati desfasoara, cui ii sunt adresate aceste actiuni (doar membrilor sau intregii comunicati locale), etc.

    Fara aceste minime informatii, Cenaclu pare sa fie doar un umil Chirias, gazduit din mila, care incearca sa-si depaseasca statutul, si sa deturneze in folosul propriu, o parte din subventiile alocate Casei de Cultura, din Bugetul Local.

    • Barladeanu Costica

      13 martie 2018 at 18:42

      Acum chiar m-ați făcut curios, ce ,,subvenții” a primit anul trecut Casa de Cultură și cum au fost cheltuite ele, de doamna manager? Sper să faceți publice aceste informații și să nu le țineți secrete, precum salariul genialei managere.

      • ziarulzona.ro

        13 martie 2018 at 20:42

        Orice informații referitoare la buget, plan cultural, cheltuieli, salariu managerei sunt ținute secrete de manageră. Probabil că și Raportul de activitate pe anul trecut va fi la fel de secret. În condițiile în care toate acestea ar trebui să fie PUBLICE!

  3. Nica Mircea

    12 martie 2018 at 19:38

    Vai ce rușine! Nu îmi vine să cted că că se întâmpla asta în casa de cultura a municiupului Tecuci! Sunt Tecucean,plecat departe de țară în inima Barcelonei,Spania dar nu mam indoit nici o clipă că sunt român,iar acum cu ocazia că sa pus o problemă aici la casa de cultură o susțin pe doamna poet Hurzum! Un lucru bine de știut însă: POETUL DIONISIE DUMA A FOST,ESTE ȘI VA RĂMÂNE O EMBLEMÀ A POEZIEI ÎN SUFLETELE NOASTRE! Cu respect,fost elev de la școala generală nr.2 Tecuci,Nica Mircea!

  4. Barladeanu Costica

    7 martie 2018 at 20:42

    Eu unul am rămas șocat de comportamentul acestei persoane, care cu un tupeu și o aroganță demnă de o cauză mai bună, a dat cu flit, ca să spun așa, celor prezenți, când, după ce a oferit diplome sărbătoriților zilei, pe un ton arogant, a anunțat că părăsește sala, că așa vrea ea.La radio, declară că vezi doamne Vâță nu a făcut nici un plan de activitate al cenaclului, iar referenților Casei de cultură le spune să nu mai facă niciun referat, că nu mai aprobă nicio lansare de carte și activitate literară, și să își desfășoare activitățile la bibliotecă. Acestă ultimă afirmație fiind făcută, probabil, de ciudă că a fost prezentă la ceneclu și noul manager al Bibliotecii Ștefan Petică.

    • ziarulzona.ro

      7 martie 2018 at 23:12

      Să comentăm modul agresiv, impertinent și jignitor în care a „oferit” diplomele, pe care apoi le-a luat nervoasă înapoi când i s-a atras atenția că nu erau nici ștampilate, nici semnate? „Declarațiile” făcute la radio nu au nicio relevanță, nicio greutate și nicio urmă de adevăr iar din hărțuiala referenților s-a ales cu dosare în Tribunal.Prezența doamnei Nasie de la bibliotecă a fost discretă și de bun simț dar se pare că și asta a deranjat-o pe tovarășa manageră, așa cum și dvs ați sesizat. Și a fost extrem de deranjată și de prezența altor persoane, știți bine. 🙂 )) Ghinionul tovarășei: cenaclul este al cenacliștilor, iar dânsa nici măcar membru nu este. Vă invit să discutați la următoarea ședință cu personalul Casei, așa din amuzament, ca să aflați ce era la gura ei când a coborât scările! 🙂 )))

  5. gilbert

    7 martie 2018 at 12:54

    Mă iertați că intervin, dar despre ce plan managerial era vorba? Ăla copy-paste de la Dojan, care de fapt era schemă de activități? Un plan managerial presupune mult mai multe.
    În altă ordine de idei: doamna este „numită” (conf. propriilor afirmații ale primarului), nu a câștigat vreun concurs corect, ci a câștigat un loz câștigător la loteria ALDE cui a propus-o pentru numire primarului. Doamna a fost custode la galerie, iar conf. definiției DEX – gestionară, nu manageră. De unde a avut abilitarea de management? Din hârtiuța pe care scrie că a făcut management la zi la București? Alo… La zi? În condițiile în care era la muncă zilnic pentru a mătura în fața galeriei? Rezum: concursul a fost o făcătură iar rezultatul dinainte știut. Mă bucur că-l văd și pe Necula la ședință. Păcat că e ultimul intelectual din urbe(conf. propriilor afirmații din latrina lui…) care nu mai are nimic bun de zis decât proslăvirea doamnei. Atât mai poate.
    Și da concursul gologancei a fost o făcătură fără margini.
    P.S. pentru mai multe informații, aveți puțintică răbdare. (Caragiale a spus asta, intelectualule).